CO JE TO VLASTNĚ TEN KOUČINK?

Koučink je v poslední době celkem známé slovo, které se používá velmi často v rámci rozvojových aktivit. Nejlépe koučink asi vystihuje definice, kterou najdeme na stránkách mezinárodní federace koučů ICF:

“Koučink představuje důvěryhodný vztah, který napomáhá klientovi podniknout konkrétní kroky za účelem dosažení jeho vize, jeho cíle nebo přání.”


ROZDÍLY MEZI KOUČINKEM, MENTORINGEM A KONZULTACÍ

Připravili jsme pro Vás celou stránku, kde se můžete dozvědět jaké jsou vlastně rozdíly mezi koučinkem, mentoringem a konzultací.


TROCHA HISTORIE

Historie koučinku začala někdy kolem roku 1830 na oxfordské univerzitě, kde anglický termín coach začal být využíván studenty a pedagogy slangově, jako označení někoho kdo Vás dokáže doslova “přenést” přes zkoušku. Od slova coach pak vznikl coaching, tedy proces, který Vás dokáže dostat z bodu kde jste do bodu, kde chcete být. Využívání slova coaching ve sportu pak přišlo v roce 1861.


JAK VYPADÁ KOUČINKOVÉ SEZENÍ

Na sezení Vám kouč klade otázky, kterýma otevírá Vaší mysl, abyste mohli nalézt odpovědi nebo možnosti řešení tématu nebo cíle, na který jste koučování. Důležité je zmínit, že kouč sám nevstupuje do probíraného tématu osobní zkušeností. Dalo by se říct, že kouč je pro klienta je pouze katalyzátorem jeho vědomí.

Tato zkutečnost vyplývá z toho, že často myslíme o věcech, které bychom chtěli dělat, dosáhnout nebo změnit, ale každodenní život nám neumožňuje zastavit se, podívat se na věci z jiné perspektivy. Dalším už spíše psychologickým aspektem je to, že když nějakou věc vyslovíme (třeba právě během koučovacího sezení), najednou se začíná zhmotňovat a začínáme o ní přemýšlet více realně než do doby, kdy byla pouze v naší mysli.


Pokud máte zájem o koučinkové sezení nebo jenom chcete zjistit o čem koučink je

NAPIŠTE NÁM