JAK MODERNÍ SVĚT OBJEVIL IKIGAI

V poslední době do západního světa začíná přicházet čím dál tím víc koncept hledání smyslu života. Životní úroveň je zvyšuje a taky naše Maslowova pyramida stoupá a my chcete dosáhnout na potřeby seberealizace. S tím se taky váže myšlenka mít svůj účel nebo smysl.

Ve Francií byste řekli “raison d’être”, což v přímém překladu znamená “důvod být”. Japonci na tento fenomén mají staré slovo Ikigai. Toto slovo vzniklo spojením slova pro život – ikiru, a slova kai což v přímém překladu znamená “mít hodnotu, využití, přínos, či dokonce výsledek, účinek”.  A tak kdybychom chtěli přeložit Ikigai znamená to “smysl života”. Obyvatelé Okinawy by tento výraz přeložili ještě přesněji a to “důvod, proč ráno vstát z postele”. 

Právě Okinawa byla jedním z míst, které Dan Buettner popsal ve své spráci pro National Geographic jako jednu z modrých zón “Blue Zones”. Tento projekt identifikoval na světě 5 modrých zón, kde lidé žijí nejdéle a zabývá se faktem, co mají tito lidé společného. Mezi všech 5 modrých zón patří:

  • Okinawa, Japonsko
  • Sardinia, Itálie
  • Nicoya, Costa Rica
  • Ikaria, Řecko
  • Loma Linda, Kalifornie

Více o projektu modrých zón se můžete dočíst na stránkách projektu www.bluezones.com. Můžete si také přímo na strákách projektu udělat test vitality Vašeho života.

Projekt také identifikoval děvět principů, které když budeme dodržovat, můžeme náš život proloužit. A právě ikigai nebo smysl života je jedním z těch devíti principů, které popisují dlouhověkost a spokojenost lidí se životem v modrých zónách.


 JAK MŮŽEME NAJÍT SVÉ IKIGAI

Pokud chceme hledat své ikigai měli bychom se zamyslet nad čtyřmi oblastmi toho, co v životě děláme.

Co milujeme

Dělejme v našem životě věci, které nás opravdu baví a přinášejí nám radost. Jak poznáme, že nás něco opravdu baví nebo, že to milujeme? Zkuste si vzpomenout na Vaši první lásku, oblíbený film, oblíbenou knihu, počítačovou hru, hraní na oblíbený hudební nástroj nebo prostě cokoliv co rádi děláme. Při činnostech, které nás opravdu baví přestává existovat čas, cítíme radost a štěstí. Čas příjemně plyne a my místo toho, abychom byli unaveni, tak jsme ještě více nabití energií.

V čem jsme opravdu dobří

Princip dělání toho, v čem jsme opravdu dobří je taky velmi zásadní. Většina lidi, hledá to v čem jsou opravdu dobří pomocí principu pokus/omyl. Existují ovšem i jiné možnosti jak zjistit naše silné stránky a tom v čem jsme dobří. Pomocí Gallupova testu silných stránek, můžeme identifikovat naše silné stránky a začít na nich pracovat. Když zase pracujeme v týmu, můžeme zjistit jak nás vnímají ostatní pomocí Johariho okna. Možností a metodologií je opravdu hodně.

Japonský přístup vykonávání toho v čem jsme dobří se trochu liší. Krásným příkladem jsou slova, která používají Japonci při rozloučení: “Gambatte kudasai”. Znamená to v překladu “Dej ze sebe to nejlepší”. A právě tato slova popisují japonský přístup k vykonávání jakékoliv činnosti. Nemusíme být nejlepší, můžeme být nedokonalí, důležité je, že jsme v dané chvíli udělali pro danou věc z naší strany všechno co jsme mohli.

Spojením těchto dvou principů (japonského a moderního) můžeme pochopit to v čem jsme opravdu dobří, nalézt naše silné stránky a taky začít se kontinuálně zlepšovat.

Co nás uživí

Pokud dokážeme najít činnost, která nám dokáže zajistit z finančního hlediska naše každodenní potřeby, je to tak akorát. A to je přesně to, co nás uživí. Will Smith jednou pronesl větu:

„Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.“

Dnešní doba nám umožňuje vybrat si téměř jakoukoliv práci. Další generace lidí jako gerenace Y nebo Z se začínají dívat jinak na hodnoty dnešního světa. Čím dál tím více rozumíme ,že “je lepší být, než mít”. Nedívejme se tedy na to kolik budeme vydělávát, ale hledejme činnost nebo práci, která nás uživí a přitom nás bude bavit a budeme jí dělat co nejlépe.

Co svět potřebuje

Posledním dílem skládačky Ikigai je náš přínos pro lidi a pro svět. Potřeba dát něco světu je zakořeněna v každým s nás. Může se jednat o opravdu velmi základní věci. Abychom našli v našem Ikigai potřebu, spíše než hledat něco spasyplného hledejme věci v obyčejném životě.

Pekař, učitel, technik, manager, programátor, youtuber, redaktor, voják, psycholog, lékař, kuchař, taxikář, redaktor, policista – všechny tyto profese a mnoho dalších jsou nějak prospěšné lidem kolem. V každé činnosti se dá hledat potřebu pro svět. Spíše než hledat jak svou profesi nebo činnost obživy měnit, zamysleme se nad tím Proč dělám to co dělám? Jaký je smysl mé práce nebo činnosti.


Ikigai jako celek je právě odpovědí na jednoduchou otázku Proč? Na smysl vstávání každé ráno z postele. Není to však něco, že bysme si řekli: OK mám všechny tyto body a mám splněno. Ikigai totiž není o pojmu ale o pocitu. Ikigai je pocit, který se snažíme hledat celý život a kdo tento pocit našel tak ví o čem tady píšu.

 

Pokud byste se chtěli dozvědět více o ikigai podívejte se na náš seminář o životní vizi nebo

NÁM NAPIŠTE


CVÍČENÍ – NAJDÍ SVÉ IKIGAI

Nakonec si zkuste udělat krátké cvičení. Podívejte se ještě jednou na kruhy Ikigai a ke každému kruhu vypište 3 činnosti nebo aktitity:

  • Co opravdu miluji?
  • V čem jsem opravdu dobrý až excelentní?
  • Co mě živí nebo co chci aby mě živilo?
  • Co můžu udělat pro svět a lidi v mé blízosti?

Když už budete mít ke každé otázce tři aktivity, zamyslete se a hledejte průniky. Našli jste nějaké? Pokud ano, tak Vám gratuluji!! Jste na dobré cestě najít své Ikigai. Zatím jste nenašli žádné? Tak zkuste si pak odpovědět na otázku:

Co bych měl udělat proto, abych ty průniky našel?