Proč si každé ráno sám žehlím košili

Někdy před několika lety mi kamarádka z mé bývalé práce půjčila zajímavou knihu. Byla to kniha od Jeffrey J. Foxe “Jak se stát dobrým šéfem” v originále “How to become a great boss”. Dlouho mi tato kniha ležela na poličce (znáte to, pořád bylo něco důležitějšího na práci nebo na čtení). Když jsem se po nějaké době k této knize odhodlal, zjistil jsem, že její čtení je opravdu velmi rychlé a příjemné. Kniha byla plná různých příběhů z různých koutů světa a vyprávěla úspěchy, ale také neúspěchy různých managerů a majitelů společností z celého světa. Jeden z těchto příběhů mě zaujal natolik, že jsem se rozhodl převést čtení do praxe.

Jako manager nebo kouč rád nosím košile, ale žehlení jsem tehdy považoval za opravdu otravnou záležitost. Zaprvé mě to nebavilo a za druhé, jakožto chlap jsem to tehdy ani moc neuměl. A tak mi žehlení jedné košile trvalo 15-20 minut. Pořád jsem měl nějaké nedožehlené detaily a to mě opravdu štvalo. Když jsem večer příšel domů, tak často bylo pozdě a žehlit – no tak to opravdu ne. Po ránu zase 15-20 minut navíc – sami víme co je to 20 minut po ránu :-).

V knize jsem objevil jeden příběh, který můj pohled na tuto činnost radikálně změnil. Jednoduše jsem objevil své PROČ u žehlení košil. Majitel jedné společnosti, která vyráběla košile ve Velké Británií si tu svou sám žehlil každé ráno a trvalo mu to jedno 3-5 minut. Tento člověk (opravdu se nepamatuji jeho jméno) totiž řekl, že žehlení košile pro něho znamená spojení 3 hodnot.


  • Pokora – žehlení je činnost, kterou většina lidí bude spojovat s domácí prací, kterou přiznejme si to, chlap často  nedělá. Když si budu každé ráno žehlit košili vyvolává to ve mě pocit pokory a také toho, že domácí činnosti nejsou jenom pro někoho, kdo se stará o domácnost. I když budu ve své práci nebo podnikání kýmkoliv a budu vydělávat jakékoliv peníze, pořád jsem jenom obyčejným člověkem, manželem, přítelem, otcem, kamarádem. Každodenní žehlení mi tuto skutečnost připomíná. Také proto je pokora jednou z mých hlavních hodnot.
  • Hrdost – když si svou košili oblíkám, reprezentuji tím sebe a také často mou pozici ve společnosti. Nejde o přehnanou hrdost, spíše o spojení hrdosti a odpovědnosti za mou pozici, práci, mé činy a jednání. Jde také o radost z toho, že vím, že jsem si dokázal svou košili po ránu připravit. Velmi často si také při žehlení připomenu můj program na nadcházející den, promítnu si schůzky a v duchu se na ně už připravuji.
  • Smysl pro detail – pokud jste někdy nějakou košili žehlili, určitě víte, že to obnáší soustředění na detail. Jakýkoliv špatný pohyb, může vytvořit nějaký záhyb, který pak vyžaduje přežehlení a to vyžaduje více času atd. Při žehlení si tuto hodnotu snažím připomínat a pak ji aplikovat do celého dne.

Nikdo z nás není dokonalý a tak se mi taky často stává, že má košile není ideální a také, že někdy v mých “košilových hodnotách” klopýtnu. Nicméně skoro každé ráno mě žehlení čeká a já si zase řeknu: “Posnážím se to vyžehlit co nejlépe, však to dělám pro svou pokoru, hrdost a smysl pro detail.”

A po těch několika letech praxe, už mi to žehlení trvá jenom 7 a půl minuty z původních dvaceti. Možná, že se někdy dostanu na těch 3-5 minut. Pokud se taky chcete naučit žehlit košili rychle doporučuji si přečíst tento článek.

Přeji všem hezký den 🙂